ობიექტის ტექნიკური მდგომარეობის ინსპექტირება
იმისათვის, რომ დამკვეთი (დეველოპერი, ინვესტორი, მეპატრონე) დარწმუნებული იყოს, რომ ობიექტის ან მისი ნაწილის ტექნიკური მდგომარეობა შეესაბამება ნორმატიულ-ტექნიკური დოკუმენტების მოთხოვნებს, უნდა განხორციელდეს ობიექტის ტექნიკური მდგომარეობის შეფასება-ინსპექტირება.ექსპერტიზა
ხშირად, სამშენებლო სამუშაოთა შესრულების პროცესში ან მშენებლობის დასრულების დროს, დამკვეთსა (დეველოპერი, ინვესტორი, მეპატრონე) და მენარდეს შორის წარმოიქმნება სადაო სიტუაციები, მაგალითად ისეთ საკითხებზე, როგორიცაა:
- შესრულებულ სამუშაოთა არადამაკმაყოფილებელი ხარისხი;
- გამოყენებული მასალების და ნაკეთობების დაბალი ხარისხი;
- დაუმთავრებელი სამუშაოები და სამუშაოების არასრული მოცულობით შესრულება;
ჩვენი საქმიანობის მნიშვნელოვან სეგმენტს აგრეთვე წარმოადგენს ისტორიული ძეგლებისა და სხვა არსებული შენობა-ნაგებობების ტექნიკური მდგომარეობის შესწავლა.ექსპერტიზა
ობიექტის ტექნიკური მდგომარეობის ინსპექტირება მოიცავს:ექსპერტიზა
ობიექტის ან მისი ნაწილის ტექნიკური მდგომარეობის მოქმედ ნორმატიულ-ტექნიკურ დოკუმენტების მოთხოვნებთან შესაბამისობის შეფასება-ინსპექტირებას;
ინსპექტირების პროცესში აღმოჩენილი ყველა შეუსაბამობა აისახება ჩვენს მიერ გაცემულ ანგარიშში, რომელიც მოიცავს:
- ობიექტის პარამეტრებს;
- შეუსაბამობათა აღწერას და მათ ამსახველ ფოტომასალას;
- დასკვნას ობიექტის ფაქტიური მდგომარების შესახებ, ინსპექტირების ჩატარების მომენტისთვის;
საჭიროების შემთხვევაში აგრეთვე შეიძლება მოიცავდეს:
- აზომვით ნახაზს დაზიანებების მითითებით;
- დამატებითი ლაბორატორიული კვლევების ჩატარებას ქვეკონტრაქტორი ლაბორატორიების საშუალებით, მათ შორის გეოდეზიურ, გეოლოგიურ და გეოფიზიკურ კვლევებს;

Инспектирование технического состояния объекта
Для того, чтобы заказчик (девелопер, инвестор, собственник) был уверен, что техническое состояние объекта или его части соответствует проектным данным и требованиям нормативно-технической документации, обязательно провести инспектирование технического состояния объекта
Часто, в процессе выполнения строительных (ремонтных) работ или при завершении строительства, возникают спорные ситуации между заказчиком и подрядчиком, например по следующим вопросам:
• неудовлетворительное качество выполненных строительных или ремонтных работ;
• низкое качество использованных материалов и изделий;
• недоделки и не в полном объеме выполненные строительные работы;
Наша организация высококачественно и непредвзято выполнит оценку-инспектирование соответствия технического состояния объекта проектным данным и требованиям нормативно-технической документации, что поможет сторонам в решении спорных вопросов;
Значительным сегментом нашей деятельности также является исследование технического состояния исторических памятников и других уже существующих зданий и сооружений;
Инспектирование технического состояния включает в себя
инспектирование объекта или его части на соответствие требованиям нормативно-технической документации
Все несоответствия, обнаруженные в процессе инспектирования, отражаются в выданном нами отчете инспектирования, который включает в себя: